27.7.15

Ceny jedzenia i wycieczek fakultatywnych na Lefkadzie

Nie planowałam tego wpisu, ale w ciągu niewiele ponad miesiąca dostałam 45 wiadomości z pytaniem "Jakie są ceny na Lefkadzie?". Postaram się trochę pomóc, przynajmniej poglądowo. Wiadomo, ceny w zależności od miejscowości / sklepu / miesiąca mogą się trochę różnić. My byłyśmy na wyspie w czerwcu, tuż przed początkiem ścisłego sezonu. Mieszkałyśmy w Nidri i tam zazwyczaj jadłyśmy i robiłyśmy zakupy. Poniżej więcej informacji na ten temat:



    Ceny wycieczek fakultatywnych i zwiedzania na Lefkadzie

Rejs Deep Blue na łódce Nikolaos - 20 EUR/1os
--
   Rejs The Forgotten Islands na łódce M/S Christina - 45 EUR/1os
---
   Prom z Nidri na wyspę Meganisi - 3.60 EUR w 2 strony/1os
---
  Prom z Vasiliki  na Itakę / Kefalonię - ok. 18 EUR w 2 strony/1os
---
  Autobus z Nidri do miasta Lefkada Town - 3.60 EUR w 2 strony/1os
---
Wynajęcie motorówki na 1 dzień od około 35-40 EUR wzwyż + benzyna
---
Wynajęcie samochodu na 1 dzień od 40 EUR (cena zależy m.in. od ubezpieczenia oraz tego na jak długo się wypożycza. Samochód zatankowany za 30 EUR starczył nam na 250 km, a objechanie wyspy zajęło nam 2 dni. Będąc na wyspie 14 dni, warto wypożyczyć na dłużej).

          Więcej o zwiedzaniu we wpisach: Dookoła wyspy, Dookoła wybrzeża, Co zobaczyć?

Ceny jedzenia w restauracjach i tawernach na Lefkadzie 

Jest drożej niż w Polsce, ale to chyba akurat nie jest zaskoczeniem. Jest za to taniej niż w wielu innych krajach. Jedzenie w restauracjach na tej wyspie to czysta przyjemność, mieszkańcy nie są jeszcze nauczeni ściemniania i przekrętów, są uczciwi, otwarcie mówią, które produkty są świeże a które mrożone, co przygotują na miejscu, co jest oparte na półproduktach. Często można obejrzeć ryby, wybrać te, które nam odpowiadają. Na stole zazwyczaj pojawia się jakiś mały starter, którego nie wlicza się osobno do rachunku. My też prawie zawsze dostawałyśmy deser - melona, kieliszek domowej nalewki, lody z miodem i orzechami. Jedzenie było smaczne, świeże i świetnej jakości.

    Sałata grecka 5-6 EUR, sałatki 7-9 EUR, tzatziki i inne pasty 2-3 EUR

Pita gyros 2-3 EUR, souvlaki, mix grill mięs na talerzu 8-10 EUR

Dania typu mousaka, zapiekanka z fetą i warzywami 7-8 EUR

          Ryba z grilla z warzywami i ziemniakami 7-13 EUR (zależy od miejsca i ryby)

   Duży talerz małych, świeżych rybek z grilla 6-7 EUR, ośmiornica 12 EUR

Ogromna porcja mixu ryb i owoców morza to koszt 25-30 EUR/3 osoby

     Zestawy danie dnia (przystawka/zupa, danie główne, deser) 25-30 EUR/2 osoby

Mała karafka wina (1/2l) 4-6 EUR, większa 6-8 EUR, duże piwo 2-3 EUR

         Zimna cafe frappe, zazwyczaj serwowana ze szklanką zimnej wody 2-2.5 EUR


Ceny w sklepach na Lefkadzie 

Są całkiem przyzwoite. W Nidri jest jeden większy supermarket i kilka małych, rodzinnych sklepów spożywczych, są też piekarnie. W miejscowości Nikiana sklepów jest mniej, widziałam Carrefour Express, ale nie orientuję się w cenach. My w Nidri robiłyśmy większość zakupów w małym sklepie, pieczywo kupowałyśmy w piekarni a do supermarketu chodziłyśmy po wodę oraz oliwki na wagę, bo mieli ogromny ich wybór. Na początku zasugerowano nam, żeby pojechać na duże zakupy do Lidla, który znajduje się w stolicy. Jeśli ktoś ma samochód na cały pobyt, to może ma to jakiś sens, w innym wypadku sensu nie ma. Ceny nie są rażąco niższe, wybór jest spory, ale nie jakiś powalający. Jechać autobusem na te zakupy to strata czasu oraz pieniędzy na przejazdy. My kupowałyśmy w sklepie składniki na śniadania, owoce, warzywa, wodę, wino i inne napoje.

    Bułki w piekarni od 0.30 EUR za sztukę, naprawdę duży chleb ok. 2 EUR

    Kilogram wielkich, kolorowych oliwek 2-3 EUR (na wagę, supermarket)

 Sery żółte 1-4 EUR/paczka, ser halloumi ok. 2.5 EUR, wędliny od 2 EUR/paczka

   Masło od 2 EUR, tzatziki 1-2 EUR, serki do smarowania pieczywa 1-2 EUR

Miody od 3 EUR, dżemy od 1.5 EUR, chałwa od 3.5 EUR (duża)

  Słodycze (ciastka, lody, czekolady) chyba najdroższe, od 2 EUR w górę

      Jogurty pakowane są po 2-4 sztuki, wychodziły ok. 0.60 EUR/1 sztuka

  Owoce i warzywa sezonowe od 1-2 EUR/kg, w małych sklepach ładniejsze

   Woda mineralna mała 0.30-0.50 EUR, duża butelka 0.60-1 EUR (zależy gdzie)

Puszka coca coli, lemoniady lub innego gazowanego napoju 0.60-1 EUR

   Butelka wina białego / różowego / czerwonego od 4 EUR, puszka piwa ok. 1 EUR


Czy warto wykupić All Inclusive na Lefkadzie? 

To pytanie powtarzało się często. Według mnie absolutnie się nie opłaca, ale to wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli ktoś planuje spędzać czas głównie w hotelu, korzystać z basenu i infrastruktury, czasem pójść na plażę, pojechać na nie więcej niż jedną wycieczką, to może taka forma wyżywienia ma sens, ale ja na taki pobyt wybrałabym inny kierunek. Większość hoteli na Lefkadzie położona jest w miasteczkach, które mają małe, wąskie, raczej kamieniste plaże a hotele z tą formą wyżywienia są zwyczajnie skromne. Jak pisałam już wcześniej ta wyspa jest wg mnie dla osób, które spędzają czas aktywnie, poza hotelami. Akurat dla nas jedzenie "na mieście" to czysta przyjemność i jeden z najważniejszych aspektów podróży.

13 komentarzy:

  1. Chcę powitać Cię serdecznie,
    to Twój blog, więc będę zachowywać się grzecznie.
    Proszę tylko o publikację,
    by przeczytał to każdy – czy siedzi w pracy czy ma wakacje.

    Mała Nikola – o oczkach cudownych,
    by być zdrową, potrzebuje kuracji kosztownych.

    I Ty możesz pomóc wrócić jej do zdrówka,
    wystarczy gest mały jak mrówka!

    Batonika, czekoladkę,
    może pączka, oranżadkę,
    zamiast zjadać, konsumować,
    złotóweczkę możesz podarować.

    Kliknij tutaj: http://www.siepomaga.pl/r/zrezygnujzbatonikadlanikoli
    i do dzieła, niech Twa dobroć się rozścieła!


    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym powiedziała, że te ceny to nawet bardzo przystępne :))) Chyba czasem nawet bardziej zaskakuje mnie zagranica niż ceny w Polsce ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Ceny w restauracjach podobne jak na Krecie :) W ogóle w Grecji jest bardzo przystępnie, zwłaszcza jak się samemu wyjazd organizuje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Analizując powyżej podane ceny dochodzę do wniosku, że są naprawdę przystępne. Za dania w Polsce płacimy więcej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Polsce droższe są niestety ryby. O owocach morza nie wspominając. I niestety nie są świeże :)

      Usuń
  5. Ceny, zwłaszcza jedzenia w porównaniu do cen w Międzyzdrojach moim zdaniem są dosyć niskie:).

    OdpowiedzUsuń
  6. Spoko ceny i bardzo fajne zdjęcia, to chyba te instagramowe?:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Pewnie taniej i tak niż w naszych nadmorskich kurortach...

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo apetycznie na zdjęciach !

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuje za szczegółowe ceny! Teraz już wiem ile dokładnie potrzebuję na wyjazd :)

    OdpowiedzUsuń
  10. W Nidri pełno różnych restauracji, serwujących pyszne jedzenie (mam wrażliwy żołądek, a przeżyłam jakoś cały wyjazd). Do każdego zamówienia dostawaliśmy czekadełko, deser czy dodatkowy kieliszek wina. Można napić się pysznego Fredo za 2-2,5 E., baranina za 10 E., sałatka grecka 5 E. Można uznać, że ceny tańsze niż w Polsce. Jeszcze nigdy nie dostałam tyle rabatów, gratisów itp. :)

    OdpowiedzUsuń

TOP