5.3.10

Czy warto odwiedzić Porto zimą?

Porto zimą
Jaka jest zimą pogoda w Porto? Zmienna i nieprzewidywalna. Słoneczna aura i 15*C potrafi w ciągu kilku minut zmienić się w lodowatą ulewę. Bywa szaro i ponuro, ale gdy jasne promyki przebiją się przez chmury, robi się pięknie. Niezależnie jednak od warunków atmosferycznych, Porto jest miastem, które czaruje. Nawet zimą. 

Budynki w mieście Porto
Położone jest nad malowniczą rzeką Douro, nad brzegiem której toczy się życie towarzyskie zarówno miejscowych jak i turystów. Z jednej strony jest trochę podobne do Lizbony - nieco obdrapane i brudne, pełne kolorów i przyciągające jak magnes. Z drugiej strony jednak strony, jest inne niż Lizbona - dużo mniejsze i bardziej tajemnicze, może nawet mroczne. 
Porto i rzeka Douro
Widać też, że jest biedniejsze, ale mieszkańcy wydają się bardzo dumni z tego, skąd pochodzą i szczerze kochają północną część kraju. Klimat miasta jest niezwykły, chwilami miałam wrażenie, że jestem na planie jakiegoś starego filmu. 
Nad brzegiem rzeki Douro
W oknach suszy się pranie - od majtek, przez dresy aż do obrusów. Dzieci kopią kolorowe piłki, a kobiety plotkują na małych balkonach. Mężczyźni podpierają ściany pastelowych budynków, głośno dyskutując. Czasem grają w karty na niewielkich, zielonych skwerach, zupełnie nie zwracając uwagi na to, co dzieje się dookoła. 
Zabytkowy tramwaj Porto
Wiele budynków jest opuszczonych i zniszczonych. Niektóre domy straszą wybitymi szybami i widocznym w środku bałaganem. Widać połamane meble, podarte plakaty, odpadające tapety. Wywołuje to we mnie smutek - ta pustka w środku miasta, jakby coś skończyło się bezpowrotnie. 
Kolorowe budynki w Porto
Porto ma jednak różne oblicza. Są też eleganckie ulice handlowe, dobrej klasy restauracje i nowoczesne muzea oraz inne miejsca związane z kulturą. 
Kościół Św. Antoniego w Porto
Miasto zachwyca kościołami, przepięknym dworcem kolejowym, niezliczoną ilością ścian pokrytych kolorowymi płytkami azulejos
Kościół Św. Ildefonas w Porto
Położone jest częściowo na wzgórzach (widzicie tę małą, szarą kolejkę na poniższym zdjęciu?), a zarzucone nad rzeką mosty dodają mu urody. Porto jest piękne o każdej porze roku i na pewno jest miastem, w którym nigdy nie można się nudzić. 

2 komentarze:

  1. Będę w Porto jeszcze w tym roku. Dziękuję za cenne informacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pomocne uwagi,dziękuję.Jedziemy do Porto w styczniu,M&M

    OdpowiedzUsuń

TOP